Kuidas sisustasid inimesed oma kodusid antiikajal? – Kultuuriajalugu

Kaunistamine on tegevus, mis on sama vana kui inimkond. Inimesed on alati oma kodusid dekoreerinud ja ka iidsed kultuurid ei erinenud sellest. Millega inimesed kaunistasid? Erinevaid materjale, värve, mustreid ja tehnikaid kasutati, et täita ruume värvi, mustri ja harmooniaga. Inimesed kasutasid kaunistusi mitte ainult visuaalse ilu pärast, vaid ka selleks, et väljendada oma kultuurilist identiteeti. Kui olete huvitatud rohkem teada saama antiikajast pärit kodukaunistustest – lugege edasi! Selles käsitletakse kõike, alates sellest, kuidas inimesed oma kodu ilma vaipade või tapeedita kaunistasid, kuni tekstiilides ja seinakattematerjalides leiduva rikkaliku sümboolikani.

Antiikaja kodu ilma vaibata

Vanade inimeste kodud olid sageli väga lihtsad. Inimestel olid erinevad prioriteedid ja nad püüdsid iga olemasolevat ruumi maksimaalselt ära kasutada. Nendes kodudes ei olnud kaunistused nii olulised kui puhtus, kord ja funktsionaalsus. Mõnedel inimestel olid küll värvilised kodud, kuid need olid tavaliselt reserveeritud templite ja muude tähtsate ehitiste jaoks. Inimesed ei kaunistanud oma maju vaipade, gobeläänide ja tapeediga, sest need olid muistsetele inimestele tundmatud. Vaipade puudumine ei olnud tingitud mitte materjali, vaid eesmärgi puudumisest. Iidsetel aegadel kasutati tekstiili pigem seinakattematerjalina kui sisekujunduse elemendina.

Tekstiiliga kaunistamine

Paljud iidsed kultuurid kasutasid tekstiili kaunistamiseks. Erinevad kultuurid kasutasid selleks erinevaid materjale. Näiteks egiptlased valmistasid värvilisi seinakattematerjale eredaks värvitud villast. Ka hiinlased kasutasid värvilisi tekstiile kaunistamiseks. Roomlased armastasid kootud tekstiile, eriti kootud vaipu. Seda materjali kasutati Lähis-Ida kodudes põrandakattematerjalina juba sajandeid. Roomas võeti see kasutusele alles umbes 100 eKr, kuid see muutus kiiresti populaarseks. Tekstiile kasutati ka koduseinte kaunistamiseks. Need seinakatted võisid olla valmistatud villasest materjalist või isegi paberist. Vana-Roomlased valmistasid riidest värvilisi seinakattematerjale, mida kaunistasid värvilised mustrid. Neid seinakaunistusi võis riputada kas vertikaalselt või horisontaalselt. Sageli olid need osa dekoratiivsest kavast, mis võis katta terve seina.

Keraamika ja portselan

Nagu vaipade ja tapeedita kodudes, ei olnud ka keraamikast ja portselanist valmistatud kaunistused väga levinud. Siiski olid mõned keraamilised esemed, eriti taldrikud ja kausid, muistsete inimeste poolt kaunistatud. Mõned keraamilised kaunistused valmistati keraamika kaunistamise teel värviga, teisi aga reljeefselt. Mõlemat tüüpi kaunistusi võis kasutada dekoratiivsetel eesmärkidel. Porcelaan oli uus leiutis läänemaailmas 16. sajandil. Esmakordselt kasutati seda dekoratiivsetel eesmärkidel 17. sajandil. See on valmistatud ränidioksiidi, savi ja muude mineraalide segust. Portselani erilised omadused võimaldavad seda kõrgel temperatuuril põletada, mis muudab selle väga vastupidavaks.

Metall ja puidutööd

Metallitööd ei olnud antiikajal dekoratiivsetel eesmärkidel väga levinud. Siiski olid metallist käed ja jalad kujude jaoks ning dekoratiivsed metallesemed tavalised. Ka dekoratiivse puidu kasutamine oli antiikajal väga levinud. Puidust esemed olid sageli värvitud või kaunistatud mustritega. Metallist või puidust dekoratiivseid esemeid kasutati sageli vääriskivide kinnitamiseks. Neid võis kasutada nende kivide hoidmiseks või kaunistuselemendina iseenesest. Ehted olid väga levinud dekoratiivsete esemete vorm. Näidetena võib tuua kullast või hõbedast valmistatud kaelakeed, käevõrud ja kõrvarõngad.

Valgustus ja värvide harmoonia

Kodu kaunistamine võis teenida ka praktilist eesmärki. Inimesed võiksid kasutada seinu, põrandaid ja lage kodu kaunistamiseks ning mugavama ja meeldivama keskkonna loomiseks. Vanad kultuurid panid suurt rõhku värvide vahelisele harmooniale. Kollast seostati sageli päikesega, mistõttu seostati seda sageli soojuse, õnne ja hea õnnega. Sinist seevastu seostati mere ja veega, seega seostati seda puhtuse ja jõukusega. Valgus ja värvid mõutavad tugevalt ka inimese emotsioone, näiteks kasiinos kireva ruletilaua taga on inimene palju meelsam kulutama, kui pidemas ruumis kus inimese sensoorikat miskit ei püüa.

Kokkuvõte

Kodu kaunistused ei olnud antiikajal nii olulised kui tänapäeval. Seinte, põrandate ja lagede praktiline kasutamine ning väärismaterjalide kättesaadavus võimaldasid luua ilusaid kaunistusi, ilma et selleks oleks pidanud palju raha kulutama. Kõige levinumad dekoratiivsed elemendid olid tekstiilist seinakatted ning keraamilised ja portselanist taldrikud, kausid ja skulptuurid. Kasutati ka metallitöid, kuid neid ei kasutatud dekoratiivsetel eesmärkidel. Need esemed olid pigem funktsionaalsed kui dekoratiivsed. Samuti kasutasid inimesed värve, et luua oma kodudes harmooniat ja soojust. Kollast seostati sageli päikesega, samas kui sinist seostati mere ja veega, mistõttu oli see hea valik harmoonilise värvilahenduse loomiseks.

 „Tähelepanu! Tegemist on hasartmängu reklaamiga. Hasartmäng pole sobiv viis rahaliste probleemide lahendamiseks. Tutvuge reeglitega ja käituge vastutustundlikult!”